Czwartkowy wieczór zwyczajowo poświęcam muzyce. Podobnie dzisiaj. Kontynuuję cykl poświęcony skalom używanym w heavy metalu. Ostatnio omawiałem skalę frygijską dominantową.

Dzisiaj proponuję skalę molową harmoniczną. Wielu gitarowych wymiataczy czyniło wspaniały użytek z tej skali: Ritchie Blackmore, Steve Vai, Yngwie Malmsteen.  Fanami skali molowej harmonicznej byli też Mozart i Bach. Co to jest skala molowa harmoniczna? Mol występuje w trzech odmianach: naturalnej, melodycznej i harmonicznej. Skala molowa harmoniczna to lekko zmodyfikowana skala molowa naturalna – z podniesionym 7 stopniem. Przykładowo, a-moll harmoniczna to dźwięki:  A H C D E F Gis. W ogólności interwały (licząc w półtonach) dla tej skali wyglądają następująco:  2122131.

 

Mam do Ciebie Czytelniku osobistą prośbę!

Towarzystwo Przyjaciół Dzieci organizuje zbiórkę na świetlicę środowiskową Wesołe Małolaty w Krakowie. To wspaniała inicjatywa, która na ca celu pomoc dzieciom z trudnościami wychowawczymi i wymagającymi specjalistycznego wsparcia psychologicznego i pedagogicznego .

Byliśmy tam z synami by zrobić dla dzieci pokaz rycerski. Rozmawiałem z tymi dzieciakami i nawet lekko się wzruszyłem. Wesołe Małolaty zbierają na absolutnie konieczny remont świetlicy. Słuszna inicjatywa wymaga też Twojego wsparcia o które proszę. Oto numer konta i dane do wpłaty:


Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Oddział Krakowski
Konto: 38 1240 2294 1111 0000 3723 9323
Tytuł wpłaty: Darowizna na świetlicę środowiskową Wesołe Małolaty.

Bardzo proszę przelej teraz Czytelniku 25 złotych albo więcej. Wśród osób które przekażą datek będą rozlosowane wartościowe nagrody. Więcej szczegółów na ten temat znajdziesz tutaj.

    

Dzięki podniesieniu siódmego stopnia o pół tonu w górę otrzymujemy charakterystyczne napięcie słyszalne np. w niektórych solówkach Ritchiego Blackmora oraz w Toccacie i fudze d-moll Bacha.

Ze względu na stój gitary, skala ta jest wręcz idealna do opalcowania na tym instrumencie. Na przykład f-moll harmoniczne:

  • struna d, progi 3, 5, 6
  • struna g, progi 3, 5, 6
  • struna h, progi 5, 6

Palce same się układają na gryfie.

Poniżej Slash daje nam przykład zastosowania  skali e-moll a miejscami właśnie e-moll harmonicznej:

Na skali molowej harmonicznej zbudowane są pozostałe ciężko  i mrocznie brzmiące skale używane w metalu. Skala frygijska dominantowa,  o której pisałem ostatnio,  to piąty stopień skali molowej harmonicznej. Więcej na temat skal używanych w heavy metalu w kolejnych odcinkach (co tydzień).

Śledź bloga na facebooku!
Bądź na bieżąco!