Piąta niedziela po Wielkanocy. Czego nas uczy w tym dniu Kościół Matka nasza? Tak jak już wielokrotnie wcześniej wspominałem, Wasz kaznodzieja od lat poświęca czwartkowe wieczory muzyce. Tak też i było w tym tygodniu. W czwartkowy wieczór wybraliśmy się z synem na warszawskie lotnisko Bemowo gdzie odbywał się heavy metalowy Sonisphere Festival. Grało Machine  Head, potem Acid Drinkers i na koniec Metallica.

Metallica zaczęła oczywiście od „Hit the lights”:

 

Mam do Ciebie Czytelniku osobistą prośbę!

Towarzystwo Przyjaciół Dzieci organizuje zbiórkę na świetlicę środowiskową Wesołe Małolaty w Krakowie. To wspaniała inicjatywa, która na ca celu pomoc dzieciom z trudnościami wychowawczymi i wymagającymi specjalistycznego wsparcia psychologicznego i pedagogicznego .

Byliśmy tam z synami by zrobić dla dzieci pokaz rycerski. Rozmawiałem z tymi dzieciakami i nawet lekko się wzruszyłem. Wesołe Małolaty zbierają na absolutnie konieczny remont świetlicy. Słuszna inicjatywa wymaga też Twojego wsparcia o które proszę. Oto numer konta i dane do wpłaty:


Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Oddział Krakowski
Konto: 38 1240 2294 1111 0000 3723 9323
Tytuł wpłaty: Darowizna na świetlicę środowiskową Wesołe Małolaty.

Bardzo proszę przelej teraz Czytelniku 25 złotych albo więcej. Wśród osób które przekażą datek będą rozlosowane wartościowe nagrody. Więcej szczegółów na ten temat znajdziesz tutaj.

    

(..)
We are gonna kick some ass tonight
We got the metal madness
When our fans start screaming
 (…)

Rytualne pytanie z początku tekstu zamieniam więc na inne. Czego nasz uczy w tym dniu Metallica nasza? Uczy kilku rzeczy.

1. Po pierwsze profesjonalizmu.  Wszystko co się robi powinno się robić na możliwie najwyższym jakościowym poziomie. W teorii można robić coś na pół gwizdka ale ja się pytam po co? Po co??? Już lepiej zamiast tego się  wyspać i poopalać. Tylko profesjonalizm robi poruszające wrażenie. Tak było w czwartkowy wieczór. Machine Head i Acid Drinkers tudzież wcześniejszy support wypadli przy Metallice jak kompletni amatorzy.

2. W profesjonalizmie liczą się detale. Postanowiłem się więc przyglądnąć technice gry Kirka Hammetta. Grany był Czarny Album. Kawałki znane i lubiane których na trasie Warszawa-Kraków słuchałem wielokrotnie. Dotychczas byłem przekonany, że Kirk Hammett wykonuje swoje solówki korzystając intensywnie z wajchy tremolo. Tak to przynajmniej ma moje ucho brzmi. W końcu muzyka jest do słuchania a nie do oglądania. Za sceną był jednak zainstalowany ogromny ekran na którym pokazywano zbliżenia na muzyków. Można więc było też muzykę oglądać z bliska. Solowe fragmenty, który brzmią jak wspomagane wajchą tremolo, Kirk Hammett wykonuje techniką bendingu – facet ma ręce z żelaza. Zobaczyłem i nie mogłem uwierzyć. Błogosławieni Ci którzy nie widzieli a uwierzyli.

3. Mimo (relatywnego amatorstwa) Machine Head i Acid Drinkers uważam wyjazd za udany. Liczne tłumy ludzi niczym na przyjazd papieża. Tylko atmosfera większej powagi bo wszyscy byli ubrani na czarno. Przyszli licznie ojcowie z synami. W końcu Metallica obchodziła ostatni  30-te urodziny więc to już drugie pokolenie słucha thrash metalu.

4. Przed końcem grana była oczywiście kołysanka Enter Sandman. By pozostać w kaznodziejskim klimacie przytaczam wezwanie do modlitwy z pierwszej zwrotki:

„Say your prayers little one
Don’t forget, my son
To include everyone
Tuck you in, warm within
Keep you free from sin „

„Odmów modlitwę, maleńki
Nie zapomnij mój synu
Pomodlić się za wszystkich
Którzy dbają by ci było ciepło
I chronią cię przed grzechem”

Tu wykonanie sprzed 20 lat:

Dalej  James Hetfield wyśpiewał:

Now I lay me down to sleep
Pray the Lord my soul to keep
If I die before I wake
Pray the Lord my soul to take „

” Teraz kładę się spać
Modląc się, by Bóg strzegł mą duszę
Jeśli umrę zanim się obudzę
Pomódl się do Pana by zabrał moją duszę „

Widać tu wielkie podobieństwo do tradycyjnej polskiej pieśni kościelnej „Wszelkie nasze dzienne sprawy„. Jako kaznodzieja polecam Wam więc czynić co dnia tak jak uczy Hetfield i Metallica: „Pomodlić się za wszystkich którzy dbają by ci było ciepło i chronią cię przed grzechem„.  Amen!


Śledź bloga na facebooku!
Bądź na bieżąco!