BitcoinPoproszono mnie o napisanie instrukcji obsługi bitcoina dla początkujących. Chętnie to robię z kilku powodów. Po pierwsze bitcoin reprezentuje słuszną sprawę wolności indywidualnej w kwestiach finansowych. Po drugie ten wirtualny pieniądz cieszy się większym zainteresowaniem Czytelników niż analiza innych wirtualnych bytów we wcześniejszym wątku Niewidzialnego Różowego Jednorożca. Po kolei w kilku punktach.

 1. W bitcoina inwestujesz tylko te niewielkie pieniądze, które możesz zupełnie stracić bez żadnego większego żalu. Kurs bitcoina może jutro wzrosnąć dwukrotnie albo spaść dwukrotnie lub więcej.
 2. Najpierw usuwasz wirusy ze swojego komputera i nie pozwalasz by używały go dzieci do celów rozrywkowych.
 3. Trzeba założyć portfel bitcoin. Nie jest potrzebny PESEL, dowód osobisty itp bankowe procedury, nigdzie nie podajesz nawet nazwiska – pełna prywatność. Proponuje trzy możliwości do wyboru:
  • Na początek, przy małych kwotach, może być to portfel online. Dobry jest tu: https://blockchain.info/wallet/new  Tylko kilka rubryczek. Wszystkie należy uważnie wypełnić.  W tym miejscu apeluję do Twojego sumienia i zaklinam na wszystko co dla Ciebie święte! Niech to hasło będzie nowe i tylko dla tego użytku w tym jednym portalu i odpowiednio skomplikowane.
  • Lepszym rozwiązaniem jest tradycyjny portfel bitcoin. Do ściągnięcia wyłącznie z tej strony: http://bitcoin.org/pl/pobieranie Po instalacji i uruchomieniu bardzo długo ściągają się wszystkie bloki (zostaw komputer na noc). Następnie portfel należy zaszyfrować (preferencje – zaszyfruj portfel). Znowu powtarzam na wszystkie świętości: hasło powinno być odpowiednio skomplikowane ale jak je zapomnisz to tracisz kasę. Następnie ustalamy wartość prowizji od przelewów – np. obecnie zalecaną 0.0005 BTC.
  • Innym godnym polecenia portfelem jest https://multibit.org/ Jego zaletą jest to, że ściąga i instaluje się szybko. Oczywiście wszystkie uwagi dotyczące hasła i szyfrowania nadal obowiązują (plik-dodaj hasło).
 4. Pozostaje jeszcze zakup bitcoinów. Można to zrobić na przykład na polskiej dobrej giełdzie: https://pln.bitcurex.com/ Jest też wiele innych giełd. Popularna jest ta japońska: https://www.mtgox.com/. Najlepszą jednak metodą zdobycia bitcoinów jest metoda stosowana w przypadku innych walut. Jak wchodzisz w posiadanie złotówek?

 5. Z giełdy bitcoiny możemy przelać do własnego portfela. W przypadku tradycyjnego portfela warto systematycznie wykonywać jego kopię zapasową (plik-wykonaj kopię zapasową), którą przechowujemy na innym dysku. Nawet jeśli ktoś to ukradnie to bitcoiny nie przepadną jeśli zaszyfrowałeś portfel w pkt. 3. Podobnie w przypadku portfela Multibit (narzędzia-eksport kluczy prywatnych).

Więcej na temat bitcoina możesz poczytać  np. tu: http://bitcoin.pl/ lub tu:  http://poznajbitcoin.pl/ Wykresy kursu są np tu: http://bitcoincharts.com/charts/mtgoxUSD#rg360zigDailyztgSzm1g10zm2g25zl (kurs bitcoina nadaje się do studiowana wyłącznie w skali logarytmicznej).

Jak widzicie, wszystko to bardzo proste skoro zmieściłem się w 400 słowach. Oczywiście nie należy traktować moich tekstów jako rekomendacji inwestycyjnych. Jeśli też stracisz swoje bitcoiny to też nie biorę odpowiedzialności. Życzę miłej zabawy z drobnymi kwotami! Jeśli ten tekst okazał się dla Ciebie przydatny to swoją radość 🙂 możesz wyrazić korzystając z tego adresu: 18t8ixhaJLjHjsEv5cXjMez1gGi4Di9mrj

Śledź bloga na facebooku!
Bądź na bieżąco!