G£ÓWNE MENU
G³ówne menu
 

¦w. Stanis³aw Kostka h. D±browa, patron rodziny
 

 
NA HERB D¡BROWA
Twoja liczba znamieniem jest doskona³o¶ci,
A przezpiecznej obrazem Podkowa sta³o¶ci.
Mniemam,  komu trzy krzy¿e przy Podkowie dano,
Mi³o¶æ, wiarê, nadziejê w sta³± w nim widziano.
Ta w ko¶ciele, ta w radzie, w boju ta ¶wieci³a:
Szczê¶liwy, w kim znaæ jedn± - có¿ w którym taka si³±!
 
Miko³aj Sêp Szarzyñski 
z tomu "Rytmy abo Wiersze Polskie"


Doroczn± pami±tkê ¶w. Stanis³awa obchodzi Ko¶ció³ w Polsce 13 listopada. W roku 1974 wspomnienie ¶w. Stanis³awa, patrona dzieci i m³odzie¿y, przeniesiono na 18 wrze¶nia, by na progu nowego roku szkolnego uprosiæ dla nich b³ogos³awieñstwo. Stanis³aw Kostka herbu D±browa urodzi³ siê 1550 r. w Rostkowie k. P³ocka jako syn kasztelana zakroczymskiego. Mia³ trzech braci i dwie siostry. Rodzice wychowywali swoje dzieci w dyscyplinie, uczyli pobo¿no¶ci, uczciwo¶ci i skromno¶ci. Do 14 roku ¿ycia Stanis³aw pobiera³ nauki w domu rodzinnym. Na dalsz± naukê zosta³ wys³any wraz z bratem Paw³em do Wiednia. Pocz±tkowo nauka m³odzieñców sz³a trudno, ale pod koniec trzeciego roku nale¿a³ do najlepszych uczniów. W³ada³ p³ynnie jêzykiem ojczystym, niemieckim, ³aciñskim i trochê greckim. Trzy lata pobytu w Wiedniu - to okres rozbudzonego ¿ycia wewnêtrznego w ¿yciu Stanis³awa, który zna³ wówczas tylko trzy drogi: do kolegium, ko¶cio³a i domu. Wolny czas spêdza³ na modlitwie, lekturze oraz zadawaniu sobie pokuty ³±cznie z biczowaniem siê. Taki tryb ¿ycia nie podoba³ siê bratu, wychowawcy i kolegom. Uwa¿ali to za rzecz niemoraln±, a nawet niebezpieczn± dla zdrowia. Dlatego w dobrej wierze usi³owali s³owem a nawet biciem wyleczyæ go i skierowaæ na drogê normalnego postêpowania. Intensywne ¿ycie wewnêtrzne, nauka i praktyki pokutne tak os³abi³y m³ody organizm ch³opca, ¿e ciê¿ko zachorowa³.

Wed³ug relacji ¶w. Stanis³awa - kiedy by³ bardzo chory, a nie móg³ otrzymaæ Wiatyku, gdy¿ w³a¶ciciel domu nie chcia³ wpu¶ciæ katolickiego kap³ana, wtedy ¶w. Barbara, patronka dobrej ¶mierci, nawiedzi³a jego pokój i przynios³a mu ów Wiatyk. Równie¿ w tej chorobie zjawi³a siê ¦wiêtemu Matka Bo¿a, od której dozna³ cudownego uleczenia. Zaraz po uzdrowieniu postanowi³ wst±piæ do jezuitów. Niestety ojciec Stanis³awa nie wyrazi³ zgody - Stanis³aw zdobywa siê na heroiczny czyn, organizuje ucieczkê do Augsburga, aby tam wst±piæ do zakonu jezuitów. W ucieczce pomaga mu jezuita Franciszek - Antoni, da³ Stanis³awowi list polecaj±cy go do prowincja³a Piotra. Jego podró¿ do Augsburga, a potem do Dylingi, obros³a wieloma legendami. Faktem jest jednak, ¿e spowiednik przysz³ego ¶wiêtego zezna³, i¿ jego penitent zwierzy³ mu siê, i¿ w drodze otrzyma³ Komuniê ¶w. z r±k anio³a, gdy¿ nie móg³ jej przyj±æ w ko¶ciele protestanckim.


O³tarz po¶wiêcony ¦w. Stanis³awowi znajduje siê w krakowskiej bazylice Naj¶wiêtszego Serca Pana Jezusa. Rze¼ba nad o³tarzem przedstawia ¦w. Stanis³awa przyjmuj±cego Komuniê ¦w. z r±k anio³a.  W dolnej czê¶ci o³tarza  (na antependium) umieszczony jest wizerunek herbu D±browa.



W Augsburgu nie zasta³ prowincja³a, uda³ siê wiêc do Dylingi. Ca³a trasa z Wiednia do Dylingi wynosi³a ok. 650 km. Trafi³ na moment krytyczny. Oto dwaj zakonnicy z Polski rzucili habit i przeszli na protestantyzm. W takiej sytuacji o przyjêciu Polaka nie by³o mowy, ale po d³ugiej dyskusji Stanis³aw zosta³ przyjêty na pomocnika do kuchni. Po kilku tygodniach doceniono jego pokorê, pracowito¶æ i pobo¿no¶æ i skierowano wraz z dwoma innymi kandydatami do Rzymu. Ca³± trójkê umieszczono w nowicjacie przy ko¶ciele ¶w. Andrzeja. Stanis³aw wnet zwróci³ na siebie uwagê pokor± i pobo¿no¶ci± oraz umys³em. A jednak nie by³o dane m³odzieniaszkowi zaznaæ b³ogiego spokoju. Ojciec Stanis³awa postanowi³ za wszelk± cenê wydostaæ syna z klasztoru, ale modlitwa ¦wiêtego sprawi³a, ¿e prze³o¿eni zakonu pozwolili m³odzieñcowi wiosn± 1568 r. z³o¿yæ ¶luby zakonne. By³ to najszczê¶liwszy dzieñ w ¿yciu Stanis³awa. Nagle 13.08 m³ody zakonnik zachorowa³. W wigiliê Wniebowziêcia NMP zemdla³, a z ust zaczê³a siê s±czyæ krew. By³a pó³noc, kiedy zaopatrzono chorego na drogê do wieczno¶ci. Ojciec Warszewicki naoczny ¶wiadek zezna³, ¿e gdy podano mu ró¿aniec, nagle twarz Stanis³awa zaja¶nia³a tajemniczym blaskiem, gdy kto¶ zapyta³, czy mo¿e sobie czego¶ ¿yczy, odpar³: "Widzê NMP z orszakiem ¶wiêtych, który po mnie przychodz±". Kilka minut po pó³nocy 15.08.1568 r. ¶w. Stanis³aw przeszed³ do wieczno¶ci. Koledzy Jego powiadali, ¿e zawsze prosi³ NMP, aby umar³ w dzieñ Wniebowziêcia NMP. Pro¶ba zosta³a spe³niona.

Wie¶æ o piêknej ¶mierci polskiego m³odzieniaszka lotem b³yskawicy rozesz³a siê po Rzymie. Wbrew zwyczajowi zakonu zw³oki m³odzieñca przystrojono kwiatami, a cia³o w³o¿ono do drewnianej trumny, co równie¿ w tamtych czasach w zakonie by³o rzadkim wyj±tkiem. Na obrzêdy pogrzebowe przyby³ do Rzymu brat Pawe³. W dwa lata pó¼niej, gdy otwarto trumnê Stanis³awa, znaleziono Jego cia³o nietkniête rozk³adem.

W 1605 r. papie¿ Pawe³ V zezwoli³ na zawieszenie obrazu Stanis³awa w ko¶ciele ¶w. Andrzeja na Kwirynale w Rzymie. Papie¿ Klemens XI wyda³ dekret kanonizacyjny, a samego aktu kanonizacji dokona³ jego nastêpca Benedykt XIII w 1726 r. 200 lat pó¼niej w 1926 r. sprowadzono do Polski czê¶æ relikwii ¦wiêtego. W uroczysto¶ciach wzi±³ udzia³ sam prezydent pañstwa Ignacy Mo¶cicki. Relikwia g³owy ¶w. Stanis³awa znajduje siê w nowicjacie jezuitów w Gorhein. Cia³o spoczywa w ko¶ciele ¶w. Andrzeja na Kwirynale w Rzymie w jego o³tarzu po lewej stronie. Wielu polskich pielgrzymów po z³o¿eniu ho³du Namiestnikowi Chrystusa udaje siê do tego ko¶cio³a, by pok³oniæ siê szcz±tkom polskiego ¶wiêtego.
 
 

¦w. Stanis³awowi przypisuje naród polski zwyciêstwo odniesione nad Turkami pod Chocimiem w 1621 r. W tym dniu 10 X o. Oborski jezuita widzia³ ¶w. Stanis³awa Kostkê w ob³okach, jak b³aga³ Matkê Bo¿± o zwyciêstwo nad Turkami. Przed cudownym obrazem ¶w. Stanis³awa w katedrze lubelskiej modli³ siê król Jan II Kazimierz, przypisuj±c jego orêdownictwu zwyciêstwo odniesione pod Beresteczkiem w 1651 roku. Do grobu i celi ¶w. Stanis³awa pielgrzymowa³ 13.11.1962 r. papie¿ Jan XXIII. Równie¿ w tym miejscu wielokrotnie modli³ siê kard. Karol Wojty³a, a pó¼niej - 13.11.1988 r. papie¿ Jan Pawe³ II.



W Polsce jest ponad sze¶ædziesi±t  ko¶cio³ów których patronem jest ¦w. Stanis³aw Kostka. W Krakowie piêkny o³tarz po¶wiêcony ¦w. Stanis³awowi znajduje siê w bazylice Naj¶wiêtszego Serca Pana Jezusa (ko¶ció³ ksiê¿y Jezuitów przy ul. Kopernika). Rze¼ba nad o³tarzem przedstawia ¦w. Stanis³awa przyjmuj±cego Komuniê ¦w. z r±k anio³a.  W dolnej czê¶ci o³tarza  (na antependium) umieszczony jest wizerunek herbu D±browa.
 
G£ÓWNE MENU
G³ówne menu