„Waszym ojcem jest diabeł i chcecie pełnić jego zamiary.” (J 8, 44)

„Plemię żmijowe! Jakże wy możecie mówić dobrze, skoro źli jesteście? (Mt 12,34)

„Podobni jesteście do grobów pobielanych, które z zewnątrz wyglądają pięknie, lecz wewnątrz pełne są kości trupich i wszelkiego plugastwa. (Mt 23,27)

 

Mam do Ciebie Czytelniku osobistą prośbę!

Towarzystwo Przyjaciół Dzieci organizuje zbiórkę na świetlicę środowiskową Wesołe Małolaty w Krakowie. To wspaniała inicjatywa, która na ca celu pomoc dzieciom z trudnościami edukacyjnymi i wychowawczymi.

Byliśmy tam z synami by zrobić dla dzieci pokaz rycerski. Rozmawiałem z tymi dzieciakami i nawet lekko się wzruszyłem. Wesołe Małolaty zbierają na absolutnie konieczny remont świetlicy. Słuszna inicjatywa wymaga też Twojego wsparcia o które proszę. Oto numer konta i dane do wpłaty:


Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Oddział Krakowski
Konto: 38 1240 2294 1111 0000 3723 9323
Tytuł wpłaty: Darowizna na świetlicę środowiskową Wesołe Małolaty.

Bardzo proszę przelej teraz Czytelniku 25 złotych albo więcej. Wśród osób które przekażą datek będą rozlosowane wartościowe nagrody. Więcej szczegółów na ten temat znajdziesz tutaj.

    

„Jeśli ktoś przychodzi do mnie, a nie ma w nienawiści ojca i matki, żony i dzieci, braci i sióstr, nadto i siebie samego, nie może być moim uczniem.” (Łk 14, 26)

„Nie sądźcie, że przyszedłem pokój przynieść na ziemię. Nie przyszedłem przynieść pokoju, ale miecz. Bo przyszedłem poróżnić syna z jego ojcem, córkę z matką, …” (Mt 10, 34)

798px-Valentin_de_Boulogne,_Christ_Driving_the_Money_Changers_out_of_the_TempleRzeczywiście powyższe nauczanie jest zupełnie logicznie wewnętrznie spójne. Szorstka mowa której przykładem są pierwsze trzy cytaty musi skutkować konfliktami pomiędzy  ludźmi – co nieomylnie potwierdzają ostatnie dwa cytaty (oraz smutny finał całej historii). Sama wewnętrzna spójność jakichś wskazań nie musi oznaczać ich życiowej wydajności. Niestety w naszej łagodnej z natury, słowiańskiej kulturze też się zadomowiło sporo tego bliskowschodniego radykalizmu w stylu wypowiadania się.

Czy można inaczej? Proszę Was bardzo:

„On unika szorstkiego języka i powstrzymuje się od niego. Mówi słowa, które są łagodne, kojące dla uszu, miłujące, takie słowa, które trafiają prosto do serca, są uprzejme, przyjacielskie i przekonywujące dla wielu.” (AN 10:176 – Cunda Kammaraputta Sutta z Kanonu Palijskiego).
„Kto w poszukiwaniu swego szczęścia nie rani innych, w ostateczności sam osiągnie szczęście. Nie bądź szorstki w słowach, ci do których tak mówisz tak samo ci odpowiedzą. Bolesna jest wymiana szorstkich słów i może cię bardzo poranić. Kiedy niczym spłaszczony gong, wyciszyłeś siebie – osiągnąłeś Wygaśnięcie, bo nie ma w tobie kłótliwości.”  (Dhammapada. 128-129).
Ten drugi zestaw wskazówek życiowych wydaje mi się zdecydowanie rozsądniejszy. Zwłaszcza że ich legendarny autor Siddhartha Gotama (znany jako Budda) był kimś w rodzaju Dawkinsa starożytnych  Indii. W przeciwieństwie do innych nauczycieli tamtych czasów nie rościł względem swojej osoby żadnych postulatów metafizycznych.  Czego też Wszystkim i sobie życzę!

Śledź bloga na facebooku!
Bądź na bieżąco!