Szukając mrocznych i egzotycznych brzmień pożądanych w heavy metalu zwiedziliśmy różne zakątki Europy. W poprzednich wpisach dotyczących skal używanych w metalu byliśmy już na Półwyspie Iberyjskim  i na Bałkanach. Heavy metal potrzebuje ciężkiego chromatycznego brzmienia jednak bez popadania w zupełną atonalność.  Dlatego interesują nas szczególnie skale muzyczne wychodzące poza tradycje muzyki zachodnioeuropejskiej i poza system dur-moll. W tym celu odwiedziliśmy zamek hrabiego Draculi a dzisiaj udaję się z pielgrzymką do Mekki  – omawiam skalę arabską. Skala ta jest również znana pod innymi nazwami jako skala podwójnie harmoniczna lub skala bizantyjska.

Co to jest skala arabska? Najlepiej o niej myśleć jako o skali frygijskiej dominantowej z podniesionym o pół tonu siódmym stopniem. Przykładowo, skala E-arabska wygląda tak: E F Gis  A H Cis D. Rzeczywiście brzmi to jak zawodzenie muezina czyli źle. Czyli do metalu bardzo dobrze!  W ogólności interwały (licząc w półtonach) dla tej skali wyglądają następująco: 1312131. Kilka interesujących cech tej skali. Po pierwsze nagromadzenie półtonów pomiędzy siódmym, pierwszym i drugim stopniem skali – idealne do chromatycznie brzmiącego „męczenia”. Praca muezina nie jest łatwa. Jak widać, skala arabska jest skalą symetryczną. Opalcowanie tej skali wymaga wcześniejszego opanowania skali frygijskiej dominantowej. Na gryfie układa się to tak:

 

Mam do Ciebie Czytelniku osobistą prośbę!

Towarzystwo Przyjaciół Dzieci organizuje zbiórkę na świetlicę środowiskową Wesołe Małolaty w Krakowie. To wspaniała inicjatywa, która na ca celu pomoc dzieciom z trudnościami wychowawczymi i wymagającymi specjalistycznego wsparcia psychologicznego i pedagogicznego .

Byliśmy tam z synami by zrobić dla dzieci pokaz rycerski. Rozmawiałem z tymi dzieciakami i nawet lekko się wzruszyłem. Wesołe Małolaty zbierają na absolutnie konieczny remont świetlicy. Słuszna inicjatywa wymaga też Twojego wsparcia o które proszę. Oto numer konta i dane do wpłaty:


Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Oddział Krakowski
Konto: 38 1240 2294 1111 0000 3723 9323
Tytuł wpłaty: Darowizna na świetlicę środowiskową Wesołe Małolaty.

Bardzo proszę przelej teraz Czytelniku 25 złotych albo więcej. Wśród osób które przekażą datek będą rozlosowane wartościowe nagrody. Więcej szczegółów na ten temat znajdziesz tutaj.

    

Jest to nieco trikowe … A brzmi to tak:

Tu przykład.

Z interesującyh nas skal „metalowych” zostały do umówienia skala lokrycka i lidyjska.

Śledź bloga na facebooku!
Bądź na bieżąco!