Moje niedzielne kazania spotykają się zazwyczaj z żywym odzewem.  Tuż po ich publikacji dostaję maile lub odbieram telefony. Dzisiaj z tego właśnie powodu konieczny jest appendix. Od czasów Sokratesa minęło dwa i pół tysiąca lat lecz nadal postać zdziwaczałego mędrca wzbudza emocje.

Napisałem że:

Wielki grecki filozof Sokrates radził że:

 

Mam do Ciebie Czytelniku osobistą prośbę!

Towarzystwo Przyjaciół Dzieci organizuje zbiórkę na świetlicę środowiskową Wesołe Małolaty w Krakowie. To wspaniała inicjatywa, która na ca celu pomoc dzieciom z trudnościami edukacyjnymi i wychowawczymi.

Byliśmy tam z synami by zrobić dla dzieci pokaz rycerski. Rozmawiałem z tymi dzieciakami i nawet lekko się wzruszyłem. Wesołe Małolaty zbierają na absolutnie konieczny remont świetlicy. Słuszna inicjatywa wymaga też Twojego wsparcia o które proszę. Oto numer konta i dane do wpłaty:


Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Oddział Krakowski
Konto: 38 1240 2294 1111 0000 3723 9323
Tytuł wpłaty: Darowizna na świetlicę środowiskową Wesołe Małolaty.

Bardzo proszę przelej teraz Czytelniku 25 złotych albo więcej. Wśród osób które przekażą datek będą rozlosowane wartościowe nagrody. Więcej szczegółów na ten temat znajdziesz tutaj.

    

Bezwzględnie należy się ożenić bo jeśli będziesz miał dobrą żonę to zostaniesz  szczęśliwy a jeśli złą to zostaniesz filozofem.”

Ciekawe przy tym, że bezżenni księża katoliccy maja dużą skłonność do filozofowania. Daje się to wytłumaczyć i pogodzić z tezą Sokratesa (wrócę do tego przy innej okazji).

Wygląda na to, że muszę wrócić do tematu jeszcze dzisiaj nie czekając do innej okazji. OK. Stawiam następującą tezę:

Warunkiem osobistego doczesnego szczęścia mężczyzny jest dobry związek z kobietą (w przypadku kobiety odwrotnie). Jest to warunek konieczny lecz niewystarczający (o wystarczających napiszę przy innej okazji). U mężczyzn brak takiej miłej relacji z kobietą może przejawić się skłonnością do filozofowania zaś u kobiet na przykład skłonnością do opiekowania się samotnym kotami. Tylko tyle chciałem napisać cytując Sokratesa.

Dzisiaj nie chce mi się uzasadniać tej tezy. Wrócę do tego przy innej okazji.

Śledź bloga na facebooku!
Bądź na bieżąco!