Zawsze uważa się starszą i tradycyjną kuchnię za lepszą. I słusznie! Konserwatysta powinien preferować tradycyjny styl życia. Czasami nawiązuje się w tym kontekście do przepisów babć, mówi się o kuchni staropolskiej, szlacheckiej, chłopskiej itp. To bardzo miłe i lepsze niż jedzenie fast-fooda. Nawet jednak odtwarzanie staropolskiej kuchni z epoki Średniowiecza to kompromis i półśrodek. Pójdźmy dalej. Znaaaaacznie daaalej!!!

Paleolit, zwany też starszą epoką kamienną, to pierwszy i najdłuższy okres w dziejach ludzkości. To czas w którym odbywała się antropogeneza. Paleolit rozpoczyna się około 3 milionów lat temu i kończy się wraz z wynalezieniem rolnictwa około 10 000 lat temu. Innymi słowy, paleolit to więcej niż 99 procent naszej historii. Biologowie zgodnie twierdzą, że czas od końca paleolitu jest zbyt krótki (około 300 pokoleń) by jakkolwiek istotnie mógł zmienić się w tym okresie genotyp człowieka. Zgodne z genetyczną naturą człowieka jest wiec żywienie się na sposób jaskiniowca.

 

Mam do Ciebie Czytelniku osobistą prośbę!

Towarzystwo Przyjaciół Dzieci organizuje zbiórkę na świetlicę środowiskową Wesołe Małolaty w Krakowie. To wspaniała inicjatywa, która na ca celu pomoc dzieciom z trudnościami wychowawczymi i wymagającymi specjalistycznego wsparcia psychologicznego i pedagogicznego .

Byliśmy tam z synami by zrobić dla dzieci pokaz rycerski. Rozmawiałem z tymi dzieciakami i nawet lekko się wzruszyłem. Wesołe Małolaty zbierają na absolutnie konieczny remont świetlicy. Słuszna inicjatywa wymaga też Twojego wsparcia o które proszę. Oto numer konta i dane do wpłaty:


Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Oddział Krakowski
Konto: 38 1240 2294 1111 0000 3723 9323
Tytuł wpłaty: Darowizna na świetlicę środowiskową Wesołe Małolaty.

Bardzo proszę przelej teraz Czytelniku 25 złotych albo więcej. Wśród osób które przekażą datek będą rozlosowane wartościowe nagrody. Więcej szczegółów na ten temat znajdziesz tutaj.

    

Definiujemy więc kuchnie paleolityczną. Wypada z talerza wszystko to co jest najbardziej charakterystycznym wynalazkiem rolnictwa: wszystkie zboża (czyli chleb i ryż), ziemniaki, przetwory mleczne, wszystkie produkty wysoko przetworzone, słodycze, cukier, sól itp. Co zostaje? Zostają: zwierzęta, rośliny i owoce znane plemionom łowiecko-zbierackim. Piramida żywieniowa jaskiniowca jest dość dobrze znana antropologom. Wyglądała jakoś tak (dziękuje Tadkowi za przygotowanie grafiki):

Odkopane przez archeologów szkielety ludzi z okresu paleolitu wskazują, że byli oni w dobrej formie fizycznej – miewali się znacznie lepiej niż rolnicy i współcześni zjadacze chleba, cukru i ziemniaków. Czego wszystkim (i sobie) życzę. W kolejnych wpisach zapowiadam konkretne i osobiście sprawdzone przepisy kuchenne!

Śledź bloga na facebooku!
Bądź na bieżąco!