Dziobak jest nietypowym gatunkiem ssaka z rodziny stekowców. To dość osobliwe dziwactwo posiada kaczy dziób, ogon bobra i futro wydry. Składa jajka niczym ptaki i karmi młode mlekiem matki jak ssaki. Europejscy odkrywcy pierwszy raz ujrzeli dziobaka w 1798. Zanim właściwie sklasyfikowano dziobaka minęło 80 lat.

Człowiek to zwierzę poznane  znacznie wcześniej, a jego właściwa klasyfikacja biologiczna nadal nie jest powszechnie znana. Człowiekowate, inaczej zwane hominidami, to rodzinna ssaków naczelnych obejmująca gatunki wykazujące dużą inteligencje, skłonność do pionowej postawy ciała oraz zdolność wytwarzania i posługiwania się narzędziami. Systematyka (pomijając taksony wymarłe) obejmuje podrodzinę Ponginae (orangutany) i podrodzinę Homininae, która obejmuje szympansy, ludzi i goryle. Szympansy i ludzie stanową kolejny wspólny takson zwany Hominini.  Człowiekowate żywią się głównie owocami, liśćmi, warzywami i owadami, zaś Hominini (szympansy i ludzie) dodatkowo zjadają upolowane kręgowce. To czym jest człowiek to wynik ewolucyjnej adaptacji do warunków, które panowały kilkadziesiąt tysięcy lat tamu.  Od czasów kamienia łupanego warunki zmieniły się drastycznie, a genotyp człowieka pozostał ten sam (bo na to potrzebny jest dłuższy czas). Tyle wstępu na temat natury. Teraz Arystoteles, wedle którego „doskonałość osiągamy postępując w zgodzie z naturą człowieka”. Powstaje pytanie, jak to zrobić??? Jak żyć zgodnie z naturą Hominini?

W jednym z poprzednich wpisów cytowałem 10 zasad emulowania paleolitycznego stylu życia według Marka Sissona. Pierwsze dwie, dotyczące jedzenia, wyglądają tak  (inna kolejna niż w powyższym linku):

1. Jedz zwierzęta i rośliny.

2. Unikaj rzeczy trujących.

Jedz zwierzęta i rośliny. Co na obiad zjadali jaskiniowcy? Wyłącznie to co upolowali lub zebrali.

Co można upolować w paleolicie? Mięso i ryby. Można ukraść ptakom jajka. Można zebrać dzikie owoce, warzywa, zioła i orzechy. Łatwo też pozbierać soczyste i bogate w białko … owady (bynajmniej nie twierdzę że będziemy emulować dosłownie wszystkie zwyczaje paleolityczne). Wszystko to najlepiej zagrillować na ognisku. Paleolityczna piramida żywieniowa wygląda tak.

Jak widać, ta piramida żywieniowa dalece odbiega od tego co jest obecnie (błędnie) zalecane jako tzw. „zdrowy styl odżywiania się”. Tak jednak jedli nasi przodkowie przez setki tysięcy lat i właśnie ten styl życia pozwolił na ewolucyjny wzrost masy mózgu. Jedzenie „roślin i zwierząt” jest zgodne z genetycznym wyposażeniem człowieka. Odżywiając się na sposób paleolityczny łatwo można spalić nadmiar tłuszczu. Nieznacznie przy tym trenując można równie łatwo zbudować masę mięśniową.

Kolejna paleolityczna zasada: „Unikaj rzeczy trujących.”

Jak ludzie żyjący blisko natury testują jadalność roślin i zwierząt?  Sprawdzają czy daje się coś zjeść na surowo. Jeśli test wypada pozytywnie, to rzecz można zjeść i najlepiej grillować. Toksyczne są więc z pewnością ziemniaki oraz rośliny strączkowe (fasola, groch).  Toksyczne są też zboża i chleb co łatwo sprawdzić zjadając np. 200 gram surowej pszenicy. W neolicie zboża zrobiły oszałamiającą karierę. Pieczywo w postaci chleba używane jest prawie wszędzie, począwszy od barów McDonalda a na kościołach skończywszy. Organizm człowieka nie jest jednak genetycznie przystosowalny do przyswajania dużej ilości węglowodanów, glutenu, kwasu fitynowego zawartych w pieczywie.  Odtwarzając paleolit nie zjadamy też przetworów mlecznych (mleka, serów, jogurtów), które  w diecie człowieka pojawiły się dopiero zupełnie ostatnio po udomowieniu bydła. Oczywiście za toksyczną uważamy wszelką wysoko przetworzoną żywność, sól, cukier itp. To ostatnie nie wymaga szczegółowego uzasadnienia – szkodliwość cukru, soli i wysoko przetworzonej żywności jest dość dobrze znanym faktem naukowym.

W kolejnych tekstach omówienie kolejnych zasad emulowania paleolitycznego stylu życia.

Śledź bloga na facebooku!
Bądź na bieżąco!