W chwili gdy piszę te słowa trwa gorący spór prawny pomiędzy zwolennikami partii narodowo-katolicko-komunistycznej a resztą społeczeństwa. Wydaje się, że spór będzie trwał aż do momentu gdy z przedmiotu sporu (czyli z Polski) nie zostanie kamień na kamieniu (do tej pory mieliśmy przynajmniej „kamieni kupę”). Co w tej pełnego napięcia sytuacji zrobić? Bierzemy gitarę i zaczynamy kombinować w egzotycznych skalach jazzowych. Konkretnie dzisiaj proponuję zająć się twórczą gitarową współpracą ludów Frygów i Lokryjczyków.

Ostatnio w dość pokrętnych rozważaniach ustaliliśmy ponad wszelką wątpliwość, że Frygowie byli tajemniczy zaś Lokryjczycy spięci i posępni. Pomyślałem, że połączenie tych nastrojów powinno dawać ciekawe efekty muzyczne. No to lecimy. Skala frygijska w tonacji C wygląda tak jak na schemacie poniżej i jak łatwo możecie sprawdzić brzmi to bardzo tajemniczo.

frygijska

 

Mam do Ciebie Czytelniku osobistą prośbę!

Towarzystwo Przyjaciół Dzieci organizuje zbiórkę na świetlicę środowiskową Wesołe Małolaty w Krakowie. To wspaniała inicjatywa, która na ca celu pomoc dzieciom z trudnościami edukacyjnymi i wychowawczymi.

Byliśmy tam z synami by zrobić dla dzieci pokaz rycerski. Rozmawiałem z tymi dzieciakami i nawet lekko się wzruszyłem. Wesołe Małolaty zbierają na absolutnie konieczny remont świetlicy. Słuszna inicjatywa wymaga też Twojego wsparcia o które proszę. Oto numer konta i dane do wpłaty:


Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Oddział Krakowski
Konto: 38 1240 2294 1111 0000 3723 9323
Tytuł wpłaty: Darowizna na świetlicę środowiskową Wesołe Małolaty.

Bardzo proszę przelej teraz Czytelniku 25 złotych albo więcej. Wśród osób które przekażą datek będą rozlosowane wartościowe nagrody. Więcej szczegółów na ten temat znajdziesz tutaj.

    

Posępna i pełna napięcia skala lokrycka w tonacji C układa się na gryfie gitary w taki oto sposób.

Lokrycka

Brutalnie nakładamy te dwa schematy jeden na drugi i dostajemy sumę zbiorów – skale która będzie hybrydą dwu powyższych. Polski internet nie daje żadnej odpowiedzi na pytanie o skalę frygolokrycką. Jesteśmy więc tu absolutnymi pionierami w dydaktyce math-nerd-jazzu.

frygolokrycka

Jako się rzekło, brzmienie skali jest posępne, tajemnicze i pełne osobliwego napięcia. Skala frygolokrycka jest trzecim modusem znanej jazzmanom skali bebopowej dominantowej. Jakąś wysmakowaną progresję akordów do tego dopasować?  Proszę bardzo: C7sus4b5/G, A#m7add11, Cm7add11, Fm7add11. Trudno się tym szybko znudzić. Czego Wszystkim i sobie życzę (nie nudzenia się)!

Śledź bloga na facebooku!
Bądź na bieżąco!