Dzień się skraca więc wyleguje się w łóżku jeszcze dłużej niż zwykle. 10 godzin zamiast zwyczajowych 9. Tak solidnie wyspany napiszę kolejne kazanie. Do przyjęcia konwencji kazania pośrednio skłonili mnie Pomponiarze i tak już to wyszło, że grupka osób oczekuje kolejnego wpisu.

Dzisiaj więc będzie kazanie na temat kazań czyli tzw. metakazanie. Dlaczego niektóre kazania są słuchane a inne nie? Jaka jest Ogólna Teoria Kazań? Zobaczmy jak to  wygląda w różnych dziedzinach życia.

Przykład. Gitarowe „kazanie” Dimebega Darrella RIP na temat gry naturalnych harmonicznych wspomaganych wajchą tremolo:

Bardzo uważnie słucham takiego kazania. Dlaczego? Bo podoba mi się gra Darrella. Chciałbym grac podobnie. Dlatego chętnie  słucham.

W przypadku innych aktywności jest analogicznie. Podoba mi się styl szermierki historycznej Gregora. Chciałbym walczyć podobnie jak on więc słucham tego co mówi Gregor (serdecznie pozdrawiam przy okazji!). Kolejny przykład. Podobają mi się niektóre zdjęcia robione techniką HDR. Słucham więc ludzi którzy robią takie fotki. Ogólna zasada jest więc łatwo widoczna.

Jak to jest w przypadku klasycznych kazań??? Kazania (te takie typowe) mówi się o tym jak żyć. Zastosujmy więc regułę z powyższych przykładów. Warto słuchać tylko tych kaznodziejów których życie mi się podoba. Jeśli jakiś kaznodzieja wygłasza kazanie na temat tego jak należy żyć a jego życie wygląda jak seria ciągłych udręk  to zapala się czerwone światło. Czy na pewno chcesz by Twoje wyglądała tak samo? A może jednak lepiej?

Formułuję więc Ogólne Prawo Kazań – słuchaj tylko rad życiowych od ludzi których życie Ci się podoba!!!  W przypadku większości ludzi ich  życie waha się pomiędzy stanem kryzysu i stanem „wszystko całkiem OK”. Moje życie waha się pomiędzy „wszystko OK” a „wszystko świetnie”. Wydaje się że mam predyspozycje do dalszego kaznodziejstwa.

Czego dzisiaj sobie i Wam życzę („wszystkiego świetnie” oczywiście). Dziękuję Tadziowi za zrobienie ilustracji do tekstu.

Śledź bloga na facebooku!
Bądź na bieżąco!