Postanowiłem zdecydowanie uzupełnić dział „paleolit” – to powinno zainteresować wszystkie grupy moich znajomych. Odtwórcy historyczni Średniowiecza oczywiście zaintrygują się czymś prehistorycznym. Konserwatyści i tradycjonaliści zgodzą się z tym, że paleolit jest dobry (bo przecież był przed Soborem). Zaś edukatorzy interesują się prawie wszystkim.

Kilka słów przypomnienia z wcześniejszego wpisu. Paleolit, zwany też starszą epoką kamienną, to pierwszy i najdłuższy okres w dziejach ludzkości. To czas w którym odbywała się antropogeneza. Paleolit rozpoczyna się około 3 milionów lat temu i kończy się wraz z wynalezieniem rolnictwa około 10 000 lat temu. Innymi słowy, paleolit to więcej niż 99 procent naszej historii. Biologowie zgodnie twierdzą, że czas od końca paleolitu jest zbyt krótki (około 300 pokoleń) by jakkolwiek istotnie mógł zmienić się w tym okresie genotyp człowieka. Zgodne z genetyczną naturą człowieka jest wiec żywienie się i życie na sposób jaskiniowca.

Odkopane przez archeologów szkielety ludzi z okresu paleolitu wskazują, że byli oni w doskonałej formie fizycznej – miewali się znacznie lepiej niż rolnicy i współcześni zjadacze chleba, cukru i ziemniaków. Ludzie z okresu paleolitu przewyższali nas nie tylko fizycznie ale pewnie też intelektualnie – objętość czaszki ludzi z Cro-Magnon była większa od średniej objętości czaszki współczesnych ludzi. Podsumowując, chodzi o to być żyć długo i szczęśliwie (i mieć kaloryfer na brzuchu).

Idealnie byłoby więc powrócić do jaskini i żyć jako łowca-zbieracz. Zanim jednak sprzedam interes proponuję zabawić się w emulowanie paleolitycznego stylu życia. Nie używam tutaj określenia „odtwórstwo historyczne” . Chociaż są pewne punkty wspólne.

Pytanie jak emulować współcześnie paleolit??? Jest na ten temat olbrzymia literatura, liczne strony internetowe itp. Polecam szczególnie http://www.marksdailyapple.com/ i http://cavemanforum.com/ .

W następnych wpisach przedstawię 10 zasad emulowania paleolitycznego stylu życia według Marka Sissona. Teraz tylko hasłowo:

1. Jedz zwierzęta i rośliny.

2. Unikaj rzeczy trujących.

3. Włócz się daleko i powoli.

4. Dźwigaj ciężkie rzeczy.

5. Biegaj sprintem raz na jakiś czas.

6. Śpij bardzo długo i twardo.

7. Baw się i graj …

8. na słońcu i świeżym powietrzu.

9. Unikaj głupich pomyłek.

10. Używaj mózgu.

W kolejnych wpisach szczegółowe wyjaśnienie powyższych zasad.

Śledź bloga na facebooku!
Bądź na bieżąco!