O czym poucza nas Kościół Matka Nasza na uroczystość Matki Boskiej Gromnicznej? Jego Świątobliwość Ojciec Święty błogosławiony Jan Paweł II ustanowił na dzisiaj Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Główne obchody odbywają się w Bazylice św. Piotra w Watykanie gdzie papież spotyka się z księżmi, zakonnicami i zakonnikami – osobami, które życie poświęciły Bogu.

Dzisiejsze moje rozważania poświęcam więc życiu konsekrowanemu. Wspominałem już o tym ostatnio. Zacznijmy od definicji z Wikipedii: życie konsekrowane to „tryb życia poświęconego w szczególny sposób Bogu i pracy dla dobra Kościoła”.  Ja tutaj staram się patrzeć na sprawy w możliwie najszerszym ale jednak naturalistycznym kontekście. Czy można podać jakieś pozytywne naukowe konotacje gdy jedna istota poświęca życie dla innej istoty lub sprawy???

 

Mam do Ciebie Czytelniku osobistą prośbę!

Towarzystwo Przyjaciół Dzieci organizuje zbiórkę na świetlicę środowiskową Wesołe Małolaty w Krakowie. To wspaniała inicjatywa, która na ca celu pomoc dzieciom z trudnościami wychowawczymi i wymagającymi specjalistycznego wsparcia psychologicznego i pedagogicznego .

Byliśmy tam z synami by zrobić dla dzieci pokaz rycerski. Rozmawiałem z tymi dzieciakami i nawet lekko się wzruszyłem. Wesołe Małolaty zbierają na absolutnie konieczny remont świetlicy. Słuszna inicjatywa wymaga też Twojego wsparcia o które proszę. Oto numer konta i dane do wpłaty:


Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Oddział Krakowski
Konto: 38 1240 2294 1111 0000 3723 9323
Tytuł wpłaty: Darowizna na świetlicę środowiskową Wesołe Małolaty.

Bardzo proszę przelej teraz Czytelniku 25 złotych albo więcej. Wśród osób które przekażą datek będą rozlosowane wartościowe nagrody. Więcej szczegółów na ten temat znajdziesz tutaj za kilka dni.

    

Tak  – w świecie przyrody znane są takie przypadki. Ciekawy przykład swoistego „poświęcenia” w świecie zwierząt podaje prof. Dennett (wytłuszczenie moje):

„Jesteś w lesie lub na pastwisku, i widzisz mrówkę ciągnącą pod górę źdźbło trawy. Wspina się na szczyt i spada, wspina się i spada i wspina się — próbując pozostać na samym szczycie źdźbła. Co ona robi? Czemu to służy? Jakie cele próbuje mrówka osiągnąć wspinając się na to źdźbło trawy? Co takiego jest w tym dla mrówki? I odpowiedź brzmi: nic. Nie ma w tym nic dla mrówki. A więc dlaczego to robi? (…) To jest motyliczka wątrobowa. Jest to mały robak mózgu. To pasożytniczy robak mózgu, który musi dostać się do żołądka owcy lub krowy, aby mógł kontynuować swój cykl życiowy. Łosoś płynie pod prąd, by dotrzeć do podłoża z tarłem, i motyliczka wątrobowa przejmuje przechodząca mrówkę, wpełza do jej mózgu i podjeżdża na źdźble trawy niczym na pojeździe terenowym. A więc nie ma w tym nic dla mrówki. Mózg mrówki został uprowadzony przez pasożyta, który zaraża ten mózg, wywołując samobójcze zachowanie. Całkiem przerażające.

Czy coś takiego przydarza się również ludziom? (…) Jest wiele idei, za które można umrzeć. Wolność, jeśli jesteś z New Hampshire. (Śmiech) Sprawiedliwość. Prawda. Komunizm. Wielu ludzi poległo za komunizm, i wielu poległo za kapitalizm. I wielu za Katolicyzm. I wielu za Islam. To tylko kilka z idei za które się umiera.”

Zachęcam do oglądnięcia całego wykładu który jest tutaj:


Nie bardzo widzę co można dodać do tego co powiedział prof. Dennett. Po prostu zdecydowanie warto zastanowić się jakie „wirusy umysłu” kontrolują nasze mózgi. Czego sobie i wszystkim życzę (zastanowienia a nie wirusów umysłu).

Śledź bloga na facebooku!
Bądź na bieżąco!