Jak co tydzień niedzielne kazanie. Najpierw ogłoszenia duszpasterskie. Dziękujemy Mateuszowi Hoholowi za udostępnienie prezentacji o neuronach lustrzanych. Informacja o rekolekcjach na moim blogu w późniejszym terminie.

—————

Et ecce apparuerunt illis Moyses et Elias cum eo loquentes. Respondens autem Petrus, dixit ad Iesum: Domine, bonum est nos hic esse: si vis, faciamus hic tria tabernacula, tibi unum, Moysi unum, et Eliae unum.

W dzisiejszej Ewangelii słyszymy o tym jak Pan Jezus wchodzi na górę. Zabiera ze sobą Apostołów, Piotra, Jakuba i Jana. Tam przemienia się wobec nich. Ukazują się też Mojżesz i Eliasz. Przykładem dla nas może być reakcja św. Piotra, który w tej zaskakującej sytuacji nie traci głowy lecz proponuje, że rozbije trzy namioty: jeden dla Jezusa, jeden dla Mojżesza i jeden dla Eliasza.    Zachowanie św. Piotra ma trzy cechy:

  • wczuwa się w zaistniałą sytuacje innych osób,
  • przejmuje samodzielnie inicjatywę i
  • zaczyna praktycznie działać.

Nie dziwne, że właśnie św. Piotr został potem awansowany. Kluczem do sprawy jest wczucie się w sytuację innych osób. Upośledzenie tej umiejętności upośledza dalsze umiejętności społeczne.

Umiejętność wczuwania się w sytuację innych osób zawdzięczamy posiadaniu w mózgu tzw. neuronów lustrzanych. Odkrycia neuronów lustrzanych dokonali panowie Rizzolatti, Fogassi i Gallese (Parma, lata 80 i 90). Neurony lustrzane zostały odkryte najpierw nie u ludzi lecz u innych małp. Konkretnie u makaków.  Zauważono, że pewna grupa neuronów aktywuje się zarówno w sytuacji gdy makak wykonuje pewną czynność (np. sięga po orzeszka) jak i obserwuje tą samą czynność wykonywaną przez innego makaka. W obu przypadkach aktywują się te same neurony. Dlatego taka sympatyczna małpka ma możliwość wczucia się w sytuację innej małpy.

Upośledzenie neuronów lustrzanych objawia się zazwyczaj całkowitym brakiem rozumienia zaistniałej sytuacji społecznej, brakiem empatii do innych ludzi, nieumiejętnością wczytania się w punkt widzenia innej osoby. Możemy oczywiście w takim przypadku zwrócić się do św. Piotra, który jest tu naszym szczególnym patronem. Z drugiej jednak strony wiemy, że „łaska buduje na naturze „. Braki natury stanowią zaporę dla łaski.  Natura zawsze jednak sobie poradzi poprzez eliminację nieprzystosowanych osobników. Czego sobie i wszystkim życzę. Amen.

Śledź bloga na facebooku!
Bądź na bieżąco!