Jak co tydzień niedzielne kazanie. Najpierw ogłoszenia duszpasterskie. Dziękujemy Mateuszowi Hoholowi za udostępnienie prezentacji o neuronach lustrzanych. Informacja o rekolekcjach na moim blogu w późniejszym terminie.

—————

Et ecce apparuerunt illis Moyses et Elias cum eo loquentes. Respondens autem Petrus, dixit ad Iesum: Domine, bonum est nos hic esse: si vis, faciamus hic tria tabernacula, tibi unum, Moysi unum, et Eliae unum.

 

Mam do Ciebie Czytelniku osobistą prośbę!

Towarzystwo Przyjaciół Dzieci organizuje zbiórkę na świetlicę środowiskową Wesołe Małolaty w Krakowie. To wspaniała inicjatywa, która na ca celu pomoc dzieciom z trudnościami edukacyjnymi i wychowawczymi.

Byliśmy tam z synami by zrobić dla dzieci pokaz rycerski. Rozmawiałem z tymi dzieciakami i nawet lekko się wzruszyłem. Wesołe Małolaty zbierają na absolutnie konieczny remont świetlicy. Słuszna inicjatywa wymaga też Twojego wsparcia o które proszę. Oto numer konta i dane do wpłaty:


Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Oddział Krakowski
Konto: 38 1240 2294 1111 0000 3723 9323
Tytuł wpłaty: Darowizna na świetlicę środowiskową Wesołe Małolaty.

Bardzo proszę przelej teraz Czytelniku 25 złotych albo więcej. Wśród osób które przekażą datek będą rozlosowane wartościowe nagrody. Więcej szczegółów na ten temat znajdziesz tutaj.

    

W dzisiejszej Ewangelii słyszymy o tym jak Pan Jezus wchodzi na górę. Zabiera ze sobą Apostołów, Piotra, Jakuba i Jana. Tam przemienia się wobec nich. Ukazują się też Mojżesz i Eliasz. Przykładem dla nas może być reakcja św. Piotra, który w tej zaskakującej sytuacji nie traci głowy lecz proponuje, że rozbije trzy namioty: jeden dla Jezusa, jeden dla Mojżesza i jeden dla Eliasza.    Zachowanie św. Piotra ma trzy cechy:

  • wczuwa się w zaistniałą sytuacje innych osób,
  • przejmuje samodzielnie inicjatywę i
  • zaczyna praktycznie działać.

Nie dziwne, że właśnie św. Piotr został potem awansowany. Kluczem do sprawy jest wczucie się w sytuację innych osób. Upośledzenie tej umiejętności upośledza dalsze umiejętności społeczne.

Umiejętność wczuwania się w sytuację innych osób zawdzięczamy posiadaniu w mózgu tzw. neuronów lustrzanych. Odkrycia neuronów lustrzanych dokonali panowie Rizzolatti, Fogassi i Gallese (Parma, lata 80 i 90). Neurony lustrzane zostały odkryte najpierw nie u ludzi lecz u innych małp. Konkretnie u makaków.  Zauważono, że pewna grupa neuronów aktywuje się zarówno w sytuacji gdy makak wykonuje pewną czynność (np. sięga po orzeszka) jak i obserwuje tą samą czynność wykonywaną przez innego makaka. W obu przypadkach aktywują się te same neurony. Dlatego taka sympatyczna małpka ma możliwość wczucia się w sytuację innej małpy.

Upośledzenie neuronów lustrzanych objawia się zazwyczaj całkowitym brakiem rozumienia zaistniałej sytuacji społecznej, brakiem empatii do innych ludzi, nieumiejętnością wczytania się w punkt widzenia innej osoby. Możemy oczywiście w takim przypadku zwrócić się do św. Piotra, który jest tu naszym szczególnym patronem. Z drugiej jednak strony wiemy, że „łaska buduje na naturze „. Braki natury stanowią zaporę dla łaski.  Natura zawsze jednak sobie poradzi poprzez eliminację nieprzystosowanych osobników. Czego sobie i wszystkim życzę. Amen.

Śledź bloga na facebooku!
Bądź na bieżąco!