Dzisiaj niedziela. Jest napisane: „Pamiętaj abyś dzień święty święcił”. W innym zaś miejscu Pismo poucza: „Niech grają Mu na bębnie i cytrze” (Psalm 149, 3).  Żona na kilka dni wyjechała. Kierując się biblijnymi wskazówkami będę więc dzisiaj grał na „bębnie i cytrze”. Tylko co to jest owa cytra??? Cytra to strunowy instrument muzyczny szarpany. Inne łacińskie i greckie określenia cytry to: cithara, κίθαρις,  kítharis, kithára, kitara. W istocie więc – to samo co gitara.  W psalmie chodzi więc o grę na bębnie i gitarze. Instrumenty te stanowią podstawę instrumentarium w heavy metalu. Poprzednie teksty dotyczące metalu były poświęcone kwestii skal używanych w tym gatunku muzycznym. Dzisiaj czas na zagadnienia rytmiczne.

Muzykę ze względu na jej zastosowania możemy podzielić na cztery rodzaje:

  • muzyka która służy do modlitwy
  • muzyka do której się je (tzw. do kotleta)
  • muzyka do której się tańczy
  • oraz muzyka do której potrząsa się głową

Oczywiście nas tutaj interesuje ten ostami rodzaj (czyi heavy metal) oraz jego, wzmiankowane wcześniej, powiązania z muzyka sakralną. Wspomniany podział bierze się z charakterystyki rytmicznej danego gatunku. Przykładowo, muzyka do tańca charakteryzuje się zazwyczaj prostym metrum np. 4/4 lub 3/4. Z drugiej strony muzyka do modlitwy bywa pozbawiana podziału na takty i metrum – tak jest np. w chorale gregoriańskim.  W heavy metalu mamy sytuacje pośrednią. Najlepiej sprawdzają się bardziej skomplikowane podziały rytmiczne. Przykład to tytułowa „Erotomania” w wykonaniu Dream Theater. Proszę posłuchać łamanych podziałów rytmicznych …

Świetna muzyka, nieprawdaż? Przy okazji przepraszam wszystkich tych którzy klikając na słowo „Erotomania” liczyli na jakąś pornografię! Główny temat „Erotomanii” napisany jest w metrum 5/4. Miejscami pojawiają się jednak takty w metrum: 9/8,  10/8 a nawet 11/8.  Przy takim łamanym metrum nie daje się ani modlić, ani tańczyć, ani tym bardziej jeść. Można za to z powodzeniem potrząsać głową!

Każdy z „braci w metalu” powinien próbować wyjść poza utarty schemat metrum 4/4. Ja dzisiaj gram w 5/4.  Na bębnie, na gitarze rytmicznej i na gitarze solowej. Zachęcam do wysłuchania:

http://www.koc.pl/wp/audio/piecczwartych.mp3

Śledź bloga na facebooku!
Bądź na bieżąco!