Kościół Matka Nasza czyta nam dzisiaj perykopę ewangeliczną o cudzie na weselu w Kanie  Galilejskiej. Zamiana wody w wino.  Prawdę pisząc to mój ulubiony cud Jezusa i jest w tym głęboka liturgiczna mądrość, że czyta się o tym zawsze w połowie karnawału. Sześć stągwi wody zamienionej w najwyższej jakości wino robi porażające wrażenie. Stągiew mieściła objętość od 2 do 3 ówczesnych miar po około 40 litrów. Wychodzi więc około 600 litrów wina czyli odpowiednik około 1000 (tysiąca!) standardowych  butelek 0.75 l. Po imprezie weselnicy musieli być  nawaleni lepiej niż biskup Piotr J. za kierownicą Toyoty.

Dlaczego ten cud wydaje się pod pewnym względem nawet wspanialszy niż np. cud Zmartwychwstania? Chodzi o wyjątkowość tego wydarzenia. W żadnej innej  religii poza chrześcijaństwem nie słyszano o podobnym przypadku półprzemysłowej produkcji alkoholu (bodaj jeden tylko wyjątek opisany niżej). Ze Zmartwychwstaniem jest inaczej bo wiele rożnych religii (fałszywie) twierdzi, że ich bogowie też zmartwychwstali. Takich przypadków na Wikipedii znalazłem wiele i podaje je alfabetycznie:

  • Adonis – otoczony kultem w Starożytnej Grecji, zmartwychwstał za sprawą Zeusa. Starożytni Grecy wiosną obchodzili tzw. Adonie – wspomnienie śmierci i zmartwychwstania Adonisa. Kult Adonisa narodził się w VI wieku p.n.e
  • Attis – bóg w mitologii frygijskiej którego czczono już w XII wieku p.n.e. Jego kult przyjęli także  w IV wieku przed Chrystusem Grecy a potem Rzymianie.  Wierzono, że Attis narodził się z dziewicy, został ukrzyżowany i zmartwychwstał w dzień równonocy wiosennej.
  • Dionizos – zwany inaczej Bachusem to starożytny bóg grecki i rzymski. Narodził się z kobiety ale jego ojcem był sam bóg Zeus. Po śmierci odrodził się ponownie. Zamieniał wodę w wino i dlatego później na jego cześć organizowano w Rzymie pijackie bachanalia.
  • Ozyrys – bóg egipski, który został zabity po to by zmartwychwstać. Z jego zmartwychwstaniem skojarzona jest symbolika odradzającej się przyrody (wiosenne wylewy Nilu)
  • Tammuz – odpowiednik wspomnianego wyżej Ozyrysa w mitologii mezopotamskiej. Podobno też „prototyp” Adonisa.

Długo googlowałem i wychodzi na to, że ze starożytnych pogańskich bogów jedynie Bachus dokonał i cudu zamiany wody w wino i zmartwychwstania. Może ktoś potrafi uzupełnić powyższy wykaz?

Dlaczego o tym wszystkim wspominam i  rozpisuję się na temat wina itp? Jest czas tradycyjnej kolędy. Gdyby więc ktoś  chciał zaprosić po kolędzie kaznodzieję (wraz z żoną i czwórką dzieci) to proszę o przygotowanie odpowiedniej ilości wina  i czekolady dla dzieci i skontaktowanie się ze mną 🙂

Nie potrzebuję dodawać, że jak zwykle życzę tego Wszystkim i sobie 🙂

Śledź bloga na facebooku!
Bądź na bieżąco!